Kuchnia wietnamska jest uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie... jest lekka, smaczna, kolorowa i bardzo różnorodna :)
Dania obfitują w świeże warzywa, aromatyczną kolendrę, bazylię, trawę cytrynową i sok z limonki oraz sosy rybny i sojowy. Wietnamczycy korzystają z wielu rodzajów mięs, ryb i owoców morza oraz przysmaków, których w Polsce raczej nie je się zbyt często, jak żaby, węże, czy małe kurczaki.
W wietnamskich restauracjach wieczorową porą jest gwarno i bardzo wesoło :) Wietnamczycy są towarzyscy i pozytywnie nastawieni do nowych gości :D co możecie zaobserwować na poniższym filmiku :)
Jeżeli będziecie mieli szczęście w restauracji będziecie mogli zamówić prawdziwe, wietnamskie "Lipton Ice Tea" ;)
Popularną metodą przyrządzania dań jest tutaj stir-fry, czyli szybkie smażenie na patelni lub woku z niewielką ilością oleju lub oliwy :) ...takich dań zjadłam sporo i wszystkie były przepyszne :)
Nie mam zbyt dużego doświadczenia z owocami morza, więc moim zdaniem najlepiej przygotować je z sokiem z cytryny, pietruszką i chilli. Wietnamski pomysł na podanie ich pod beszamelem dość mocno mnie zaskoczył.. były troszkę dziwne, ale całkiem smaczne :)
Na drugim planie małże ze szczypiorkiem, limonką i orzeszkami ziemnymi.
Na drugim planie małże ze szczypiorkiem, limonką i orzeszkami ziemnymi.
A tutaj smażony makaron z węgorzem i sosem z trawą cytrynową, imbirem, dymką i orzeszkami:
Sajgonki to zwijane "roladki" z farszem z mięsa lub krewetek, makaronu i warzyw, które są uwielbiane przez Wietnamczyków. Mogą być surowe, smażone a nawet gotowane na parze. Najczęściej podawane są w towarzystwie sosów i dipów.
Smażone sajgonki w liściach lá lốt .
Świeże sajgonki z krewetkami
Sajgonki smażone w głębokim tłuszczu
Pływając statkiem po urokliwej zatoce Ha long Bay miałam okazję wziąć udział w szkole gotowania i przygotować "domowe" sajgonki na obiad.
Przepis na sajgonki z Ha long Bay:
- mielona wieprzowina (150 g)
- grzyby mun (150 g)
- 2 drobno posiekane cebule
- makaron ryżowy (100g)
- 1 jajko
- 10 arkuszy papieru ryżowego
Podane składniki łączymy i dokładnie mieszamy. Na każdy arkusz papieru ryżowego nakładamy łyżkę farszu i starannie zawijamy.
Poniżej efekty naszej pracy :) ..przyznajcie, że wyglądają całkiem apetycznie :)
Toawszystko na dziś !!! Cześć :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz